Mimarlık Fakültelerinde Hoca Egosu!!!

Çoğumuz Tasarım üzerine fakülteleri okurken zorlanmışızdır ve o zorlandığımız günleri bazen güzel bazen de kötü olarak anı defterlerimize eklemişizdir. Bende mezun olduktan sonra ve okurken bazı söz ve söylemlerde bulunup duymuşluğum var. Öncelikle bu yazının benim şahsi düşüncem olduğunu paylaşmak isterim.

Okuduğumuz bölümlerde en çok uykusuz geceler ve Hocalarımızın söylemleri bizi rahatsız etmiştir. Bazen Hocalarımız gerek kritik zamanlarında gerekse jüri zamanların da bize fazla yüklendiğini düşünüp Hocaların çok fazla ego sahibi olduğunu düşünmüşüzdür. Bunu bizim bölümlerimizde okuyan hemen hemen her öğrenci düşünmüştür.

Bende okul bittiğinde bunu biraz düşündüm ve piyasaya girdiğimde biraz da empati yaparak bunun sadece gıcıklık ve bizi rencide etmek olmadığı düşüncesine vardım. Elbette bazı hocalar vardır bunları gerçekten bunun için yapan ve keyif alan. Ama bunlar bizi hep mezun olduktan sonraya hazırlamak ve günümüz dünyasında daha kararlı bir birey olmak için yapılmış bir hamle olarak görüyorum. Çünkü o ezikliği hissettiğinizde ya pes edersiniz ki bu da size bölümü bırakacağım bile dedirtebilir yada daha da hırslanır ve içinizde ki cevheri keşfetmenizi sağlayabilir. Çünkü Hocaların size Jüride söylediklerinin belkide daha acımasız ve sanki hiç bilmiyormuşcasına eleştiren müşteri ve müteaahit kısmıyla karşılaşacaksınız. Bu da okul zamanında bunlara karşı koyma bilinci ve eziklikten doğan egoyla sorunlarla daha kolay başa çıkmanızı sağlayacaktır. Bence bir tasarımcıda ego olmalıdır da çünkü siz karşınızdaki insana yapabileceğinizi ve yeteneğinize inandıramassanız o zaman vay halinize. Ve sonuç olarak da bunlar hep okul zamanından gelme. Ve eminim ki bunlar bizim iyiliğimiz için.

Çünkü 1. Ve 2. Sınıfta yaşadığım bu zorluklar 3 ve 4 de farklı bir noktaya geldi hele ki 4.sınıfta Hocalarımız artık bize bir meslektaş gözüyle bakmaya başladı. Eğer hocalarımız bize son sınıfta bu gözle bakabiliyorsa demektir ki burda sadece bizim iyiliğimiz için yapmışlar demektir.

Şimdi bana belki kızacaksınız ve sende hocaları baya övmüşsün bence öyle değil diyebilirsiniz. Ben sadece gördüğüm ve gözlemlediğim şeyleri yazıyorum. Belki de haksızımdır. Ama bu benim bir de böyle düşünün dediğim bir bakış açısı.

Kısacası Hocalarınıza kızmayın arkadaşlar tabi ki hakedenleri olacaktır o zamanda hakkınızı arayın ama empati yapın ve farklı açılardan bakmaya da çalışın kaldığınız zaman suçu  hep karşı tarafta değil kendimizde de aramalıyız. Siz canınızı sıkmayın arkadaşlar her şeyi iyiliğiniz olarak düşünün.

Amma da pollyanna gibiyim demi 🙂 Tasarımla Kalın..

More from Yunus Furkan Ahlat
PERCEPTION: Yazan ve Yöneten YFA
Evet gençler, yine ben.. Yazımda bugün mekan algısını anlatmaya çalışacağım. Doğruyu söylemek...
Read More
Join the Conversation

1 Comment

  1. Avatarsays: Tasarkar

    Hiç bu açıdan bakmamıştım.Genelde egoyu kötü birşey olarak algılıyoruz.Ama sorunlarla başa çıkmamıza yardımcı olacağı ve daha dayanıklı olmamıza yardımcı olması gerçekten iyi birşey.İyi tasarımlar 🙂

Leave a comment
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir