JASPER MORRISON: Bir Tasarım Dahisi

Günümüzde tasarımcılar ve insanlar minimalist tasarımlar seçiyorlar. Peki insanlar neden bunlara yöneliyorlar ve neden Jasper Morrison bu minimalist tasarımda bu kadar başarılı ? Öncelikle, bu yazıda araştırılan Jasper Morrison ve onun minimalist tasarımı. Bu yazının tamamına ve daha detaylı bir biçimde ingilizce olarak inceleyebilirsiniz.En alt kısımda ingilizce ek mevcuttur.

Jasper Morrison Kimdir ?

Jasper Morrison 1959 yılında Londra’ da doğmuştur. Kendisi endüstriyel tasarım mezunudur.

‘Known for thinking outside the box, Jasper Morrison is one of the most successful industrial designers of the past few decades.’(Vitra Company,2008)

‘Kutunun dışında düşünmesi, Jasper Morrisonu geçtiğimiz 10 yıl içinde en başarılı endüstriye tasarımcılardan birisi yapmıştır.’

1982 yılında Kingston Politeknikten mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra Londra 1986 yılında tasarım ofisi açmıştır. 1987 ve 1988 yıllarında ise 2 tane enstalasyonla tasarım dünyasına ciddi adımlar atmıştır. Enstalasyon ne demek derseniz onuda buraya ekliyorum.

Günümüzde ise Paris ve Londra’da olmak üzere iki tane ofisi vardır.

Tasarımları

Önceden bahsettiğimiz gibi kendisi minimalist bir çizgide ilerleyen tasarımcı. Ve bu felsefeyle birlikte baktığımızda hem onun tasarımlarını daha iyi anlayacağız hem de bize belki kendi tasarımlarımızda güzel fikirler verecektir.

Air Chair

Air Chair

1999 yılında tasarlanan bu sandalye, İtalyan Magis firması tarafından üretilmiştir.

Sandalye tek parçadan oluşan ve plastikten yapılmıştır.

Sandalyenin tasarımına dikkat ettiğimizde malzemesini kolayca anlayabiliyoruz. Sade ve şık bir tasarıma sahip. Üzerinde hiç bir süs ve ya referans yok. Yani bu tasarımda minimalizmin bütün fikir altyapıları görebiliriz. Ve bu yöre veya ülke farketmeksizin herkesin kullanabileceği bir tasarımdır.

Bu tasarımların da dünyanın her bölgesinden birlikte çalıştığı tasarımcıların da etkisi büyüktür. Japon, İngiliz, Fransız ve İtalyan tasarımcılarla çalışıp hem o bölgelerin ihtiyaçlarını ve kültürlerini anlamıştır ve bunu tasarımlarında dile getirip evrensel bir tasarım ortaya koymuştur.

Bottle

Bottle

1994 yılında tasarlanan bir diğer önemli ürünü ise Bottle. Yine Magis firması tarafından üretilmiştir. Bu tasarım ise modüler olması özelliğiyle ön plana çıkıyor. Yine plastik bir bileşen olup kolayca anlaşılabilen bir tasarıma sahip.

Jasper Morrison’un bir diğer tasarım düşüncesi de yeni ürünlerin kullanışlı ve uzun süreli olması. Ve tasarlanan ürünlerin insanları çok sıkmaması ve yormaması üzerine.

Tasarımlarında form değil işlev daha ön planda ve daha kolay anlaşılabiliyor. Mesele önceki örneklere baktığımızda çok rahat bir şekilde malzemelerini tanımlayabiliyoruz. Tasarımlarında da genellikle daha çok akromatik ve nötr renkler kullanmıştır. Ama son zamanlarda ki tasarımlarına da bakarsak bazı renkler kullandığını görebiliriz.Lakin minimalist çizgisi hala devam etmektedir.Projelerini kendi sitesinden rahatca gözlemleyebilirsiniz. İlham olması dileğiyle…

 

Tasarımla Kalın… Saygılar..

Jasper Morrison’s Minimalism

 

More from Yunus Furkan Ahlat
Renklerin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi
Merhaba arkadaşlar, bugün sizle paylaşmaya çalışacağım konu renkler… Renklerin önemi nedir? Hayatımızda...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir