Renklerin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Merhaba arkadaşlar, bugün sizle paylaşmaya çalışacağım konu renkler… Renklerin önemi nedir? Hayatımızda hangi alanlarda karşımıza çıkar? Ana renkler, ikincil renkler nelerdir? Tasarımlarımızda nasıl kullanacağımıza dair küçük ipucular ve bildiklerimle yardımcı olmaya çalışacağım. 3 kısımda oluşacak yazı dizisinin ilk bölümü başlıktan da anlaşılacağı gibi renklerin hayatımızda ki yeri ve önemi ile ilgili, bu yazı dizisi o an neye ihtiyacınız varsa ona göre rahatça ulaşabileceğiniz bir bellek niteliğinde olacağını umuyorum.

Renkler hayatımızda ciddi bir yere sahip. İnsan çoğu zaman duygu ve düşüncelerini renklerle anlatır karşısındaki insana veya doğaya. Bazı firmalar ve şirketler günümüzde renklerin insan üzerindeki etkisini fark ederek şirket renklerinde veya logo tasarımlarında bu renkleri kullanmaktadır. Bazen tek başına bazen de farklı renkleri bir arada kullanarak. Yani sonuç olarak insanların psikolojisi üzerinde etki eden renk kullanımını öğrenmek iş dünyasında size bir avantaj sağlayabilir yada tasarımcıysanız da renkleri güzel bir şekilde kullanarak tasarımınıza değer katabilirsiniz. Bir keresinde bir Hocam ‘ İyi bir mimar rengi kullanmayı iyi bilen bir mimardır.’ demişti. Gün geçtikçe bu söz daha da kıymetleniyor.

Mesela bir düşünelim, beyaz denince aklımıza ne geliyor. Eğer gelinlik falan geliyorsa çok yanlış gelmişiz demektir. Ya kırmızı? Ferrari (reklam yaptım çok büyük paralar kazanacağım)

Konuya tekrar dönecek olursak BEYAZ dediğimizde çoğumuzun aklına saflık ve temizlik gelir. Veya MAVİ desek? Huzuru çağrıştırır ve insan bir rahatlama hissi verir. Hani içimiz daraldığında kendimizi denize bırakasımız gelir. YEŞİLde de durum yine maviyle aynı olarak huzur ve güven hissi verir insana. Çimleri, ormanları veya baharı bu sebepten ötürü seviyoruzdur belki de. Yemek firmalarının logolarına baktığımızda en çok hangi rengi görüyorsunuz diye sorsam? Hep bir ağızdan Ferrari ay pardon KIRMIZI deriz. Peki güç ve otoriteyi nasıl renklendirebiliriz, tabi ki siyah ve lacivertle… Renkler hayatta ve insan üzerinde etkisi bu kadar önemli.

Bu sebeplerdendir ki hayatı renklerle daha iyi okuyup kolaylaştırabilir ya da zevk alabiliriz. İster çocuk bakın, ister bir çalışan olun, ister patron veya tasarımcı olun, renklerle insanların üzerinde etki bırakabileceğimizi unutmayın, unutmayalım. Herkesin bir rengi vardır kendini iyi ve güzel hissettiği…

Sağlıkla ve esenlikle kalın.

More from Yunus Furkan Ahlat
Mimarlık Fakültesinden Mezun Olmadan Karşılaşacağınız 11 Olay
1-İlk dönem anlam veremediğiniz kelimelerle karşılaşacak ve hiç duymadığınız isimler duyacaksınız. Mesela,...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir