Tasarımcılar İçin Bilgisayar Önerileri

Bir önceki rehberimizde bilgisayarımızın bileşenlerine bir göz atmıştık. Şimdi bileşenlerin özellikleri, güncel programlarla uyumluluğunu hesaba katarak farklı kullanım amaçlarına hitap eden 2016 şartlarına uygun birkaç bilgisayar önerisinde bulunacağım.

MSI GE72 APACHE PRO-242 17.3-Inch

msi_ge72
İlk bakışta oyun için üretilmiş gibi gözükse de beşinci nesil i7 5700HQ 2.7 GHz işlemcisi tasarımdan render’a her türlü işlem için gereken gücü fazlasıyla sağlayacaktır. Ayrıca çifte soğutma sistemi sayesinde performanstan da ödün vermezsiniz.

Ekran kartına gelecek olursak GeForce GTX970M ekran kartımız her türlü işlem için bize fazlasıyla yetecektir. Zaten Nvidia’nın GeForce serisi oyun, modelleme, render gibi birçok fonksiyonu birlikte sağlayabilen bir ekran kartı serisidir ve GTX970M 2016 yılındaki mevcut ekran kartları arasındaki yeri oldukça iyidir.

IPS ekrandan bahsetmiş miydik? Ekranın yansıma yapmaması ve farklı açılardan bakarken kararma yapmayıp görüntüyü net bir şekilde görmemizi sağlayan teknolojidir.

Lenovo ThinkPad W541

thinkpad-w541
(Bir öğrencinin ihtiyacından fazlası, bir tasarımcı için ideal.)

Mobil iş istasyonu olarak adı geçen laptoplardan birisidir. Farklı ürünlerinde bileşenleri farklılık gösterebilir. W541 modellerinden birisini şöyle örneklendirelim;

 • ThinkPad W541 i7-4810MQ 8GB Ram 256GB SSD Win 8 Pro
 • İntel 4. Nesil i7-4810MQ işlemcisiyle yeterli işlemci gücü, 1 Tb HDD sabit disk, 16GB RAM ve IPS LED ekran.

Gelelim Lenovo ThinkPad W541 dizüstü bilgisayarı iş istasyonu yapan ve fiyatının yüksek olmasının en büyük nedeni olan özelliğe;

2GB NVIDIA Quadro K2100M, yani modelleme ve render odaklı Quadro serisi bir ekran kartına sahip olması. Mimari programlar için ideal ekran kartlarıdır. Bu ekran kartı serisi ile çalışan tasarımcılar modellemede ne kadar yüksek performansta  çalıştığını gayet iyi bilirler. Üstelik olağanüstü hızlı alınan renderlar da zamandan tasarruf yapmanızı sağlar.

Mimarlık öğrencilerine tavsiye edebileceğimiz belli bütçelere göre dizüstü bilgisayar da var tabi. Bunlardan birisi de

Dell Inspiron 7559 (B70W81C 15.6-Inch Full-HD)

(Orta bütçede Mimarlık Öğrencisi için Laptop)
(Orta bütçede Mimarlık Öğrencisi için Laptop)

İçerisindeki 6. nesil yüksek performans i7-6700HQ işlemcisi ve 4GB GTX960M ekran kartı sayesinde önümüzdeki beş yıl güncel mimari programları rahatlıkla çalıştırabileceğini, grafik işlemlerinde yeterli performans göstereceğini söyleyebiliriz. Sistem ham hâliyle gayet iyi durumdayken ekstra RAM ve m2 destekli SSD sürücü için boş bırakılan slotları sayesinde servisinizle görüşüp 8GB ekstra RAM ve SSD ekleyebilir, sisteminizi bu şekilde upgrade edebilirsiniz.

nvdia-quadro

Ekstra fanları sayesinde ısınma sorunu olmayacağını tahmin ediyoruz. Bir başka artısı da ses çıkışının başarısı ve kullanıcılar tarafından olumlu değerlendirme alması. Kulaklık girişi aynı zamanda mikrofon girişi fonksiyonunu da kapsadığı için ekstra girişe ihtiyaç duyulmuyor.

Acer Aspire V7 NITRO

acer_aspire_v7_nitro

İşlemcisi i5 olsa da modelinin 6. nesil 6300HQ olması, sistem performansı için 8GB ekstra SShd sürücüye sahip olması, ekran genişliğinin 17.3 inch olması, 4GB GTX960 ekran kartının olması, mimarlık öğrencisinin tercih etmesi için yeterli sebepler arasında. Ekran kartı olan 4GB GTX960, bir önceki örneğimizdeki gibi uzun süre güncel programları rahatlıkla istediğiniz performansta çalıştıracaktır.

Acer Nitro serisinin farklı modelleri olduğunu belirterek bakacağınız herhangi bir Acer Nitro bilgisayarın bu özellikleri taşıdığından emin olun. i7 işlemci, 16gb RAM gibi daha yüksek kapasiteli bileşenlere sahip farklı modellerine de göz atabilirsiniz.

ASUS K555UQ veya HP PAVILION MOR 15

(Sınırlı bütçe, öğrenci için minimum özellikler)
(Sınırlı bütçe, öğrenci için minimum özellikler)

Neden mi iki örnek verdik? Bu iki bilgisayar aradığımız minimum özelliklerdeki donanım olarak belirlediğimiz i5 6200u işlemci ve GT940Mx ekran kartını içeriyor, yani bizim taban sınırlarındaki özellikler diyebiliriz.

Normal şartlarda eğer modelleme, render ve grafik tasarım ile uğraşacaksanız işlemci bakarken i7 nin altına pek inmemek gerek. Fakat düşük maliyette laptoplar bakıyorsanız, i5 olarak da en güncel modellerden 6500 veya 6600 modelleri uygun görülebilir. Hatta örneklerdeki gibi 6200u seviyesine kadar inebilir. Tabi bunu 2016 yılının ihtiyaçlarına göre söyleyebiliriz. AMD işlemcilerden söz konusu ise önemli bir nokta şu ki, AMD oyuncu kitlesine odaklı üretildiği için mimarlar ve grafik tasarımcılar için tavsiye edilmez. Ama yine de bir alt sınır belirleyeceksek tavsiyem AMD Radeon™ HD FX-8350M’in altına inmemenizdir.

Ham hâliyle bu özelliklerde olan bilgisayarlarda mimari programlar üzerinde çalışabilirsiniz ancak büyük projelerde, detay içeren çizimlerde yeterli performansı alamayabilirsiniz. Örnek vermek gerkirse SketchUp programında 3 boyutlu modelleme yapabilirsiniz, AutoCAD ile orta derecede 2 boyutlu çizim yapabilir veya ArchiCAD öğrenci projesinde planlama ve modelleme yapabilrsiniz, fakat 3dsMax programında 1 milyon poligon detaylı bir renderı almanız saatler, belki de günler sürebilir. Bu durumun farkında olup dizüstü bilgisyar bakıyorsanız öğrenci çalışmalarında size yardımcı olabilecek özelliklerde bu iki laptop veya benzer özellikte herhangi bir laptop arasında tercih yapabilirsiniz.

Şimdi elimizde örnek varken bu iki dizüstü bilgisayar arasında bir kıyaslama yapalım. Asus K555UQ 12GB RAM kapasitesi ile geçici bellek bakımından öne çıkmış durumda. Bu fark photoshop gibi programlarda daha büyük çalışmalarda kayıt yapabilmenize olanak sağlar. IceCool teknolojisi ile avuç içi dayama yüzeyini 28°C ile 35°C arasında tutması da kullanım rahatlığı bakımından önemli bir özellik.

HP PAVILION 15-AU004NT çözünürlük bakımından full-HD (1920×1080) ile öne geçmiş durumda ve 1Tb sabit sürücüye ek olarak bilgisayarın ve programların hızlı açılması için 8GB ekstra SShd takılı.

Macbook Pro MJLQ2TU/A

(Grafik tasarım, Görüntü kalitesi)
(Grafik tasarım, Görüntü kalitesi)

Dizüstü bilgisayar demişken bir Mac’den bahsetmemek olmaz. Genellikle Mac bilgisayarlarda yerleşik ekran kartı yoktur ve bildiğiniz gibi dahili olarak Intel HD Graphics kullanılır. Bu modelde yerşleşik bir ekran kartı olmasa da bunun yerine ekran kartının eksikliğini hissettirmeyecek dahili Intel ekran çipi olan Intel Iris çipi mevcut. Performansı ekran kartı kadar olmasa da klasik Intel HD Graphics’e göre çok daha etkili. Üstelik pil ömrü bakımından ekran kartına sahip laptoplara göre avantajlı durumda. Dahili Ekran kartının olmaması, diğer Mac laptoplar gibi inceliğini ve estetiğini koruması için de önemli.

Apple bilgisayarlarda bildiğiniz gibi grafik ve performans ile ilgili kendi yazılım avantajı vardır. Zaten Mac’i Mac yapan da bu yazılımların ve donanımın bütünlüğü olduğu için grafik uygulamarındaki performansı için de fazla yorum yapmadan test etmenizi tavsiye ederiz.

Diğer özelliklerinden bahsedelim. 2880 x 1800 çözünürlük ile film izlemek veya grafik çalışmak daha zevkli olacağından şüphe yok. Pikselleri hemen hemen göremeyeceğimiz için yüksek çözünürlük bir görüntü bu ekranda daha gerçekçi duracaktır. IPS ekran ile bir görüntüyü her açıdan aynı kalitede görebileceğiz.

Bonus: Microsoft Surface Book

(Özel kullanıcı, çoklu fonskiyon)
(Özel kullanıcı, çoklu fonskiyon)

Görmeye alışık olmadığımız özellikleriyle kişisel bilgisayar algısını biraz olsun değiştiren laptop ya da tablet, her iki tabiri de kullanabilirsiniz.

Yüksek performans hedeflerken aynı zamanda ayrılabilir ekranı ve birçok fonksiyonu sayesinde çok amaçlı kullanımın deneyimini doya doya yaşayabilirsiniz. Güçlü Tasarımı, malzeme kalitesi, ekran ile klavyenin ayrılabildiği dizüstü bilgisayar, yüksek dokunmatik ekran kabiliyeti, mekanik anahtar sistemi, ve daha ekleyebileceğimiz birçok detay var. İster Surface Book Pro 4 gibi yüksek kapasiteli bir laptop ile sınırlarınızı zorlayabilir, isterseniz ekran kartı olmayan fakat günlük kullanım için ideal olan diğer alt modellerine de göz atabilirsiniz.

surface-book

Surface Book yeni ve başarılı bir ürün olmasıyla birlikte bazı eksik yönleri de var tabi. Bunlardan birisi de eğer kullandığınız bir uygulama, sistemdeki gpu yani ekran kartını kullanıyor ise sistem ekranı klavyeden ayırmanıza izin vermiyor. Gelişmiş mimari programlar kullanırken dizüstü bilgisayar modunda kullanmanızı şart koşuyor. Bunun nedeni işlemcinin dışında hemen hemen bütün donanımın klavyede yer alması.

Ancak yine de ekranı tek başına tablet olarak kullanmak isterseniz bu deneyimi size fazlasıyla yaşatıyor. Üstelik kalemin daha verimli kullanılabilmesi için donanımsal ve yazılımsal birçok detay düşünülmüş.

Written By
More from Osman Onur
Tasarımcılar için Bilgisayar Rehberi
Bilgisayarın hayatımızda ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu konusunda biz mimarların...
Read More
Join the Conversation

46 Comments

  1. Avatarsays: Osman Onur

   Merhabalar, güncel fiyatlarını bilmesem de önerebileceğim iki laptop var, ortak özellikleri şunlar;
   Ortalama bir i7 işlemci ile kıyaslanabilecek İ5 7200U işlemcileri olması ve 3d çalışma yaparken işinizi görecek GT940Mx ekran kartlarının olması.

   Önerilen Modeller: HP PAVILION GOLD 15-AU111NT veya LENOVO IDEAPAD 510.

 1. Avatarsays: mehmet

  merhaba yazınız için teşeküürler.
  sorum şu önermiş olduğunuz bu laptop ASUS N552VW CORE İ7 6700HQ 2.6GHZ-16GB-1TB+256 SSD-15.6-GTX960M 4GB-W10 bu makinada ips ekran teknolojisi var mı? ve mutlak olması gerekiyormu grafik için olmasa da olur diyebilir misiniz? birde üst düzey oyun oynamayacagım açsın donmasın yeterli daha çok grafik yapıcam bu bilgisayar istediğimi karşılıyor ama fiyatı yüksek. 🙂 bu tipde 256 SSD yerine 128 , 960gtx yerine 950 ve IPS ekran teknolojisi ile 4 bin lirayı aşmayacak bir bilgisayar işimi görür. biraz araştırdım SSD yok IPS olup olmadığını yazmamışlar. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Avatarsays: Osman Onur

   Merhaba, ASUS N552VW modelinin 128 GB SSD ile birlikte verilen hâli de mevcut,
   IPS konusuna gelirsek kişisel tercihtir diyebilirim, artısı eksisi kullanıcının önem vermesine bağlı. Mesela ben görüntü farklı açlardan değişmediği için IPS ekranda çalışmayı severim :). Ama fiyatı daha önemli diyorsan IPS’i göz ardı edebiliriz.
   Gtx 960 konusunda taviz vermeme taraftarıyım, oyun olmasa bile 3d modelleme ve render için performansınız önemli, mezun olduktan sonra da işinizi görür. Bir örnek olarak “HP Pavilion 15-bc017nt 1BV33EA Notebook” bakmanızı öneririm.

   Bunların yanı sıra ille de Gtx 950m ekran kartlı bir öneri isterseniz “CASPER C810 CORE İ7 7500U 2.7GHZ-16GB RAM-1TB+128SSD-GTX950M 4GB-15.6-W10” modeli teoride işinizi görüyor fakat marka konusunda ne olumlu ne de olumsuz bir yorumda bulunabilirim :D.
   Bir de “ACERV5 CORE İ7 6700HQ 2.6GHZ-16GB-1TB HDD-15.6″-GTX950M 4GB-W10” modeli var, bu modelin de gözüme çarpan tek olumsuz yanı çözünürlük (1366 x 768).

 2. Avatarsays: Damla

  Grafik tasarım programlarını rahatlıkla kullanabileceğim hangi bilgisayarı önerirsiniz? Bütçem 4000 TL civarı olacaktır.

  1. Avatarsays: Osman Onur

   Merhaba,
   Grafik tasarım deyince Macbook’tan iyi örnek bulmak zor, ancak bütçeye göre bir öneri isterseniz size “HP Pavilion 15.6 inç FHD Intel® Core™ i7-6700HQ işlemci 16GB 2TB+128GB GTX960M 4GB Notebook W7R26EA” modelini önerebilirim. Artı yanları IPS ekran, ekran kartı ve 128 GB SSD.

   Bütçe konusunda biraz inecek olursak “ASUS R510VX-DM343T 15.6 inç Intel Core i7-6700HQ 2.6 GHz 12 GB 1TB GTX950 4 GB Win 10 Notebook” modeli var, eksi yanları yukarıdaki örnekte yazdığım artı yanlarının olmaması :).

   Ve unutmayın, Adobe gibi grafik programları ağırlıklı çalışıyorsanız ekran kartından ziyade işlemci ve RAM’in kapasitesi sizin esas önceliğiniz.

 3. Avatarsays: EDA

  Merhabalar grafik tasarım, video montajlama, photoshop programlarını kaldırabilecek 2000-3000 arası önerebileceğiniz bir bilgisayar var mı ?

 4. Avatarsays: EDA

  Merhabalar Grafik tasarım, photoshop, video montaj gibi uygulamaları yavaşlatmadan kaldırabilecek 2000-2500 tl arası bir bilgisayar öneriniz var mıdır ?

  1. Avatarsays: Osman Onur

   Merhabalar, ilk olarak alacağınız laptopta öceliğiniz bol bol RAM olmalı ve çalışırken birden fazla işi yapabilecek yeterli düzeyde işlemci bakmalısınız. Bütçeye göre hareket edecek isek i7 işlemci aramanıza pek gerek yok, i5 işlemciler işinizi rahatlıkla görecektir. Üst düzey ekran kartlarına da masraf yapmanıza hiç gerek yok çünkü sisteminiz ihtiyaç duymayacaktır.

   Sizin için 12 GB RAM kapasiteli bir öneri,
   ASUS K556UQ CORE İ5 7200U 2.5GHZ-12GB RAM-1TB HDD-2GB-15.6″W10 NOTEBOOK. Buna alternatif ararsanız bileşenlerine bakıp yine en az 8GB RAM, (16 GB’a kadar çıkabilir), işlemcide i5 6200U modeline kadar inebilir, ve/veya 128 GB SSD olan bir laptop bakabilirsiniz, veya satın alırken servisi/mağazası ile görüşüp ekstradan taktırabilirsiniz.

 5. Avatarsays: gonca

  Kurumsal iletişim departmanında çalışıyorum ve grafik tasarım işleri photoshop ,illustrator gibi programları sorunsuz uzun pil ömrüyle çalışmasını istiyorum.Bunun için mac air yeterli olurmu.Sorun yaşanırmı pro alınacak kadar bir bütçe bana verilmedi.Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.

  1. Avatarsays: Osman Onur

   Gecikme için kusura bakmayın, aşağıdaki soruda da benzer bir durum olduğu için alttaki yorumda iki soruya tek cevap hâlinde yazıyorum.

 6. Avatarsays: Saliha

  Merhabalar..
  grafik tasarım yapabileceğim yani adobe programlarını özellikle indesıgn.photoshop,ıllustrator,corel, premier gibi programları rahatça kasmadan kullanabilceğim bir laptop almak istiyorum. kitap dergi afiş tasarımı yapmaya başladım. şuan için lenova var elimde ama biraz daha yükseltmek istiyorum. ne tavsiye edersiniz? illa mac pro mu olmalıdır? yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Avatarsays: Osman Onur

   Gecikme için kusura bakmayın, yukarıdaki soruda da benzer bir durum olduğu için iki soruya tek cevap hâlinde yazıyorum.

   Şimdi öncelikle bütçe söz konusu ise Mac pro almanız şart değil tabi ki, bunun yerine Gtx840 gibi orta seviye bir ekran kartı yeterli olup programlarınız için bol bol RAM ve hızlı depolama alanı olarak SSD kullanmanız işinizi rahatlatacaktır. Tabiki ekstra depolama olarak 1Tb veya 2Tb hard diskinizin de bulunması lâzım. Hatta SSD mümkünse 256 Gb olsun, sisteminiz zamanla 128 Gb alanı doldurabiliyor, bu da Photoshop gibi geçici depolama alanı isteyen programların kayıt yapmadan bir anda kapanmasına veya yavaş çalışmasına neden olabiliyor.
   RAM olarak da tavsiyem minimum 8, optimum 16 Gb geçici depolama alanınızın olması. Mümkünse alacağınız laptopta 8Gb Ram var ise 8Gb daha takılabilir olmasına dikkat edin, yani 4+4 olmasın ki bellek yetersizliği durumu yaşamaya başladığınızda servisinize ekstradan bir 8Gb Bellek taktırabilmelisiniz.

   Bir de önemli bir detay, ekran kalitesine dikkat edin, aldığınız baskıların renkleri/kalitesi ekranda göründüğü gibi olmayabilir, bu da baskının hatalı sonuçlanmasına ve dilinizin yanmasına sebep olabilir, kaliteli bir görüntü ve IPS ekran size tavsiyem olacaktır.

  1. Avatarsays: Osman Onur

   Merhabalar, Harmony programının sistem gereksinimleri daha yüksek olduğu için bu program üzerinden değerlendirme yapacağım. Yukarıda listelediğiniz bileşenler büyük çalışmalarda programın kasmadan çalışabileceği düzeydedir. Moho Anime Studio programı için ise sistemin performansı bakımından bir sıkıntısı olmayacaktır, bununla beraber ekranınızın yüksek çözünürlüklü olmasını tavsiye ederim. Son sorunuza gelecek olursak, evet 3-4 sene götürür, iyi kulllanırsanız daha da fazla götürebilir. Anakartınız da gayet iyi, çalışmalarınızın boyutu büyüdükçe takılmalar olmaya başlıyorsa sonradan ekstra RAM taktırabilirsiniz.

 7. Avatarsays: kenan

  merhaba bende aynı dertlerden muzdaribim 3d max maya solidworks gibi programlar kullanmak için laptop almak istiyorum bunun için direk olarak marka ve isim alabilirmiyim ayrıca render almamda lazım

 8. Avatarsays: Ufuk

  Merhaba matrix 9 tasarim programini kaldiricak bi masa üstü bilgisayar önerebilirmisjniz ne yapicam sasirdim bi yardim lütfen simdiden tesekkurler

  1. Avatarsays: Osman Onur

   Merhaba, matrix9 programı kullanacaksanız düşük bütçeli bilgisayar işinizi görmez, dahası ne kadar uzun kullanacağınıza göre ve elinizdeki bütçeye göre vereceğim öneri ekran kartı ve işlemciler arasında tercih yapmak için bütçeyi istediğiniz gibi esnetebilirsiniz. Programın minimum sistem gereksinimleri ekran kartında Gtx750 ile başlıyor, iyi bir performans için GTX 1060 öneriliyor. Bu modellerin arasında gözle görülür miktarda fiyat farkı var, ihtiyacınıza göre tercih sizin. NVIDIA Quadro serisine sakın yönelmeyin, bu modellerin çalışma mantığı çok farklı, işinizi görmez.
   İşlemciye gelirsek i7 4 çekirdek işlemciden aşağı bakmayın derim, öneri olarak “i7 7700 Soket 1151 3.6GHz 8MB Önbellek” tavsiye ederim.

   Geldik önemli bir konuya; Hard Disk ve SSD. Bu konuda programın olmazsa olmazı yüksek miktarda boş alan ve yine yüksek miktarda SSD disk kapasitesi. Kendi sitesinden sistem gereksinimlerine baktığınız zaman neden önemli olduğunu anlayabilirsiniz (matrix-system_requirements). Ben de önerilen SSD ve hard disk depolama alanının aynısını size öneririm. Bunlar 512 GB SSD ve en az 1 TB Hard Disk (200 GB boş alan). Programda herhangi bir çalışmaya başladığınızdan itibaren sistemden ciddi miktarda depolama alanı kullanmaya başlıyor.
   Bellek miktarı (RAM) çok dert edilecek bir husus değil, 8 veya 16 GB bakabilrsiniz tercih sizin.

 9. Avatarsays: DUYGU

  İyi günler Onur bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, ben 4k video edit ve renklendirme yapacağım, Davinci resolve kursuna gideceğim ve onu kullanacağım ayrıca adobe premiere, edius ve photoshop kullanacağım, ama ağırlığım 4k video edit ve Davinci Resolve programı olacak, bütçem 3000 , 3500 tl, sıfır bilgisayar yerine garantisi devam edem temiz ikinci el bilsayar bulup daha üst model bir cihaz almayı tercih ediyorum, bu doğrultuda yaptığım araştırmalar neticesinde 3000 tl fiyata temiz garantisi devam eden, sizinde yukarına önerdiğiniz HP W7R26EA ve Asus N551jw bilgisayar buldum, ancak Asus N551jw bilgisayarla 4k video edit yapan bir kişi sık sık mavi ekran sorunu aldığını aynı bilgisayarı kullanan başka kişilerdende benzer şikayetler duydugunu söylemiş, şikayet ettiği yazı aynen şöyle “”4K da işleyebiliyorum. Ama ASUS’ta bana mı denk geldi bilmiyorum ama mavi ekran sorunu var. Bir kaç kullanıcıya daha sordum onlar da aynı sorunu yaşıyorlarmış benden söylemesi. 4 yıl lenovo kullandım hiç mavi ekran almamıştım”” Ben amatör kullanıcıyım format atmayı vs bilmem bilgisayardan anlamam sadece 4k video edit yapacağım hobi ve kısmen iş amaçlı, ama bu 4k videoların yalnızca 3840 x 2160 çözünürlükte olanını değil sinema 4k diye tabir edilen 4096×2160 çözünürlükte raw diye tabir edilen videolarıda edit yapabilecek bie leptop istiyorum, 3840 x 2160 çözünürlükle 4096×2160 çözünürlük arasında bilgisayarı zorlayacak bir durum varmı onuda bilmiyorum, bütcem maksimum 3000, 3500 arası oldugu için mac alabilme imkanım yok, oyun filanda oynamıyorum sadece 4k video edit yapacağım, bana 3 4 yıl bozulmadan kullanma ihtimali yuksek mavi ekran vs hataları vermeyecek ciddi ısınma sorunları yaratmayacak(altına sogutucu alacağım tabiki) bir leptop önerebilirmisiniz, hp bilgisayarlar için çabuk bozuluyor vs gibi söylentiler var sizin önerdiğiniz “HP Pavilion 15.6 inç FHD Intel® Core™ i7-6700HQ işlemci 16GB 2TB+128GB GTX960M 4GB Notebook W7R26EA” modelini önerebilirim. Artı yanları IPS ekran, ekran kartı ve 128 GB SSD.” modelinin garantisi devam eden ikinci el 3000 tl ye buldum alayımmı yoksa bana asus veya başka cihazmı önerirsiniz, sonradan ram takviyesi yapabilir 32 gb çıkarabilirim, bana detaylı bir bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 10. Avatarsays: DUYGU

  Siz eğer Asus N551jw modelini al sorun çıkmaz derseniz onuda düşünebilirim, belirttiğim gibi bilgisayardan anlamıyorum, anlayan birinin tavsiyesine guvenip alacağım.

 11. Avatarsays: Oğuzhan

  Öncelikli olarak Autocad, Rhino ve 3ds max programlarını rahatlıkla kullanabileceğim 2500- 3000 tl arası bilgisayar aramaktayım. Mümkünse ram kapasitesi sonradan artırılabilir olursa daha iyi olur. Önerileriniz olursa sevinirim.

 12. Avatarsays: E

  Merhaba
  Mimarlik 1.sinif ogrencisiyim photoshop autocad gibi programlar kullanacagim bi bilgisayar ariyorum 4000civari butcem var birkac model onerir misiniz ve nelere dikkat etmeliyim arastirirken
  Simdiden tesekkurler

 13. Avatarsays: hüsna

  Merhabalar corel programına uygun bigisayar önerebilirmisiniz en fazla 4500 tl verebilirim davetiye için kullanacağım şimdiden teşekkürler

 14. Avatarsays: MERVE

  Merhabalar , Moda Tasarımcısıyım. photoshop corel draw ve ilistrator programlarını kullanmaktayım. Bana bunları kaldırabilecek iyi bir bilgisayar önerebilirmisiniz ? Teşekkür ediyorum.

 15. Avatarsays: Berkan Kurt

  Merhabalar gerçekten paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim.Bu kadar faydalı bir bilgi internette başka yok.Ben bu sene mimarlık fakültesi 1.sınıfa başlıyacağım uzun vadeli bir bilgisayar almak istiyorum yani en azından 4 senelik okul hayatımda bu bilgisayarı yeterli bir şekilde kullanmak istiyorum bana bir kaç laptop önerebilir misiniz ? Tekrardan çok teşekürler…

 16. Avatarsays: Se

  Merhaba ben mimarlik okuyacagim acaba ekranin buyuklugu ve mat olmasi onemli mi? Asus zenbook serisinden 13.3 inclik mat ekranli notebook almayi dusunuyorum sizce uygun mudur?

 17. Avatarsays: Esra Söke

  merhabalar autocad ve idecad programlarını rahatlıkla kaldırabilecek en fazla 4000 tl verebileceğim laptop öneriniz nelerdir acaba?

 18. Avatarsays: Tanju

  Merhaba
  Hocam Grafik ile uğraşıyorum,2 model arasında kaldım;
  1.Model: MSI GE62 Apache 7RD-1406XTR i5 7300HQ 2,5 16 GB Ram 1 TB+128GB SSD GTX1050
  2.Model:MSI PE62 7RD-1230XTR i7 7700HQ 16 GB Ram 1 TB GTX 1050
  İkisinin fiyatıda aynı PE serisinde ekran avantajı fazla olduğunu duydum sizin öneriniz hangisi olur şimdiden teşekkürler.

 19. Avatarsays: Zeynep

  İyi günler, iç mimarlık öğrencisiyim. Autocad, 3dmax ve photoshop programlarını kullanacağımız bir bilgisayar almam gerekiyor. Asus, lenova, hp markalarından 3bin-4bin fiyat aralığı uygun bir model söyleyebilir misiniz?

 20. Avatarsays: Selin

  Merhabalar,11.sinif teknik ressamlık okuyorum.Sadece autocad ve solid programlarını kaldırabilecek bir bilgisayar arıyorum lütfen yardımcı olur musunuz?Bütçemiz 1000lira lütfen geçmesin.

 21. Avatarsays: enes

  tebis cad cam solid work siemens nx catia ve bir kaç yüksek çözünürlüklü oyun geniş hafızalı bir laptop arıyorum öneriniz nedir ilgilenirseniz iyi olur iyi günler

 22. Avatarsays: Aytaç

  Merhabalar,
  Yeni alıcağımıZ laptopa ağırlıklı olarak AutoCAD programında çizim yapıcağıZ.

  HP pavilion15-cb007nt core i7 7700hq 2.8ghz-8gb-1tb-15.6-gtx1050 2gb-w10

  LENOVO IDEAPAD 320 CORE İ5 7200U 2.5GHZ-12GB RAM-1TB HDD-15.6”-2GB-W10

  Arasında kaldık. Ayrıca farklı bir öneriniZ varsa paylaşırsanız seviniriz

 23. Avatarsays: soner

  Merhabar adobe un photoshop ıllustrator indesingn programlarını ve final cut gibi kurgu programları kullanmak için MACBOOK AIR MQD32TU/A CORE İ5 1.8GHZ-8GB-128GBSSD-13.3″-INT NOTEBOOK BILGISAYAR önerirmisiniz sizce işimi görür mü

 24. Avatarsays: kübra

  merhaba.. autocad -lumion – scetchup – photshop – bu programları sıklıkla kullanıyorum bu programların kasmadığı bi bilgisayar önerebilir misiniz bütçem 3 bin civarı ..

 25. Avatarsays: Yusuf Kenan AKBOĞA

  merhabalar autocad,solidworks ve 3 d max programlarını rahatlıkla render alabileceğim kasmayacak ve donmayacak bir pc önerirmisiniz 17 inch sizden ricam yardımlarınızı bekliyorum max fiyatım 4000 tl iyi günler

 26. Avatarsays: Sinan

  Merhaba.. Bütçesi sınırlı olan birilerini görmedim belki ben ilk olurum böylelikle başkalarıda faydalanır diye umuyorum. bütçem max 1400 tl. Ancak 2. el alacağım için muhtemelen sıfırı 2500 civarı olan laptoplar dan birini denk getirebilirim diye umuyorum. BU noktada radyo yayını – video işleme ( corel x8,9 veya 10 gibi ) – ses kayıt ve üzerinde çalışma ( adobe audition gibi yada fl studio ) işleriyle meşgul olucam. Bana önerebileceğiniz bir laptop markası var mı ? özelliklere az çok araştırmalar ile vakıf oldum. Ancak marka konusun da bir noktaya varamadım. Eğer meşguliyetten dolayı yazamazsanız dert etmeyin. Şimdiden teşekkür ederim.

 27. Avatarsays: Sinan

  Merhaba.. Bütçesi sınırlı olan birilerini görmedim belki ben ilk olurum böylelikle başkalarıda faydalanır diye umuyorum. bütçem max 1400 tl. Ancak 2. el alacağım için muhtemelen sıfırı 2500 civarı olan laptoplar dan birini denk getirebilirim diye umuyorum. BU noktada radyo yayını – video işleme ( corel x8,9 veya 10 gibi ) – ses kayıt ve üzerinde çalışma ( adobe audition gibi yada fl studio ) işleriyle meşgul olucam. Bana önerebileceğiniz bir laptop markası var mı ? özelliklere az çok araştırmalar ile vakıf oldum. Ancak marka konusun da bir noktaya varamadım. Eğer meşguliyetten dolayı yazamazsanız dert etmeyin. Şimdiden teşekkür ederim.

 28. Avatarsays: Chillkill

  Merhabalar, görsel iletişim tasarım bölümü (vcd) için önerebileceğiniz notebook nedir max 3500 bütçem. Bir de 2. El temiz macbook pro almak mantıklı mıdır 3500 fiyat aralığında bulursam tabi ve bilgisayarların model yılları önemli mi?

 29. Avatarsays: Esma

  Merhabalar ben moda tasarım öğrencisiyim.
  Çizimlerim ve kullanacağım her türlü programı destekleyeck orta bütçeli pc önerileriniz varmi.
  Birde ipad pro sizce nasl olur çizimdiler icin kullanlyr genelde . Hangi serisini onerirsiniz onunda.

 30. Avatarsays: Büşra

  Merhaba.Resim bölümü mezunuyum.Illustrasyon için mesleki amacla başlamak istiyorum.2.el apple pro ipad almayı düşündüm fakat ipad ile cizimin zor olacağıni onun yerine apple pc almalisin önerisini aldım.siz ne onerirsiniz? Hemen ulasim saglayabilirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

 31. Avatarsays: Ahmet

  Merhaba ben burda /tasarimcilar-icin-bilgisayar-onerileri/ yazdığı için geldim. bilgisayarcılara bir önerim var! Artık bildiğiniz üzere teknoloji çok ilerledi. Benim yaptığım önerimi şiddetle tavsiye ederim. Hiç bir yerden alıntı değildir! Bilgisayarın ramın’ dan ana kartına pilinden doldurma hızına kadar! Ve bilgiğiniz üzere şişmanlık çağımızın hastalığı. Ona da bir çözüm. Ama hile yapmazlarsa güzel olur. Bu yorumu ne kadar yayarsanız o kadar güzel olur(Çalmayın Kul Hakkına Girmeyin!).
  Önerim şudur: Yürüyüş hızına bağlı oyun oynama tekniği. -Veya bu sistemle para kazanma yöntemi de olabilir!- Yürümeye bağlı olarak performans hızı artacak bir sistem. Mesela 1 – 2 saat gibi olduğun yerde oturunca performans çok düşücek. dahada uzun oturunca mesela 3 4 saat artık oynanılmaz hale gelicek. Ama hareket anında. yarım saatte performans çok iyi olucak. Hem zayıflamak içinde çok iyi bişey! Bu dediğim sistem büyük bilgisayarlar için değil 2 el boyununda olan bilgisayarlar için 😉

Leave a comment
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir