Mimarlığı Seçmeniz İçin 12 Neden!

1-) Size evrenselliği öğretir.

nicholas_cage_universe

Aslında evrensellik çok geniş bir kavram ama tasarım fakültelerinde okuyan insanlar evrenselliği öğrenmek zorundadırlar. Çünkü yaptıkları tasarımlarda herkese hitap etmeyi öğrenirler. Eee yani bu durumda evrensel bir tasarım yapmış olur ve artık sadece kendimizi değil bütün insanları düşünecek duruma geliriz.

2-) Size sabretmeyi öğretir.

newton

Nasıl yani diyebiliriz. Fakültede okuyanlar görecekler ki hocalar çok üstümüze geliyor. Bazen sayıp sövme durumuna gelsek de sabrediyoruz. Ya da modelleme yapıp render aldığınızda bazen 20 saat render bekleyeceksiniz bu da sizin sabrınızı oldukça zorlayan bir durum. Hocalar konusuna tekrardan gelirsek hepsi bizim iyi birer tasarımcı olmamız için çalışıyorlar. Yoksa bize taktıklarından değil.

3-) Dünyaya farklı bir açıdan bakmanızı sağlar.

inception

Dünyaya farklı açıdan bakmanızın sebebi neredeyse bütün fikir altyapılarını bölümde değerlendirecek olmanız, modernizm veya art-deco vs gibi( büyük ihtimalle bu akımları bilmiyor olabilirsiniz ) fikirleri öğrenip dünyayı daha güzel bir yer haline getirme istediğiniz oluyor ve gerçekten çok farklı fikirlere sahip olabiliyorsunuz.

4-) Geniş bir perspektif kazandırır.

perspective

Bu düşünce size hem bir takımı tutarken hemde siyasi görüşünüzde daha yumuşak veya daha sert olmanızı sağlar, çünkü her şeyi görüp her şeyi olduğu gibi değil nasıl olabilir diye düşündüğünüzde aslında at gözlüklü olmaktan uzaklaşmanızı sağlayıp dünyaya ve insanlara karşı tavrınız olumlu yönde gelişebilir.

5-) Daha detaycı olabilirsiniz.

detail

Projelerinizi tasarlarken ve fikir altyapısını düzenlerken bazı küçük detaylar sizin canınızı sıkacak duruma gelebilir. Ne de olsa şeytan ayrıntıda gizli. bu yüzden belli bir süre sonra detaylara dikkat etmek zorunda olduğunuzdan detaycı bir insan haline gelebilirsiniz.

6-) Yardımlaşmayı öğretir.

help

Bölümde ki arkadaşlarla geceleri projeye çalışıp sabaha kadar birbirinize maket veya çizim konularında yardım edeceğiniz için, sizi çok yardımsever bir insan yapabilir. Ama tabiki bazı insanlarda bu işlemiyor ancak yardım isteyip sizi bezdirebilirler bu insanlara dikkat edin.

7-) Uyku problemleriniz kökünden hallolur.

sleep Çünkü hayatınızda artık uykuya yer yoktur. Projeler o kadar çok ki yetiştireceğim diye neredeyse çoğu gün okula uykusuz bir biçimde gideceksiniz. Bu sebepten uyku denen şey artık hayatınızda olmayacaktır.

😎 Diyet yapmanıza gerek kalmaz.

thin

Çünkü hep masa başı çalışmaktan ya çok kilo alıp kurbanlık dana haline geliyorsunuz ya da stresten çok zayıflayıp yürüyen bir ölü haline gelebilirsiniz. Tabii bunlar hep düzensiz hayattan ötürü.

9-) Sağlık sıkıntılarınız olabilir.

illness

Fazla düzensiz oturmaktan bel, sırt ve boyun ağrıları çekebiliriz. tabi bunların yanında maket yaparken oranızı buranızı kesebilirsiniz. Kanlar maketinizi mahvedebilir ve siz çok üzülüp depresyona girebilirsiniz. Bunun yanında büyük ihtimalle göz rahatsızlıkları olabilir çünkü çok bilgisayarla iç içesiniz.

10-) Size Aşkı öğretir.

love

Çünkü hocaların projedeki kusurları söylemelerine rağmen siz onu kusursuz görürsünüz. Ve gerçek aşkı projelerinizde görürsünüz.

11-) Parayı nasıl idare edeceğinizi öğrenirsiniz.

money1

Çünkü para proje haftalarında ozalite ve maket malzemelerine gideceği için ay boyunca minimum parayla geçinmeyi öğrenirsiniz. Aslında olmayan parayı yönettiğiniz için ev geçindirme konusunda sıkıntı yaşamaz ve iyi bir tasarımcı olamasanızda iyi bir eş, anne veya baba olabilirsiniz.

Ya hep

money

ya da hiç…

nomoney

Gelecekteki para konusunda herkesin endişeleri var. Ve mimarlık veya iç mimarlığı bitirdiğinizde çok para kazanacak diye bir şey yok tüm mesleklerde geçerli olduğu gibi kendini yetiştirmek ve çevre çok önemli bu yüzden ya işçi olarak kalıp yada dünyaca ünlü bir tasarımcı olabilirsiniz ve kendinizi ölümsüz sayabilirsiniz yapacağınız eserler sayesinde ve iyi bir maddi geliriz olabilir.

Unutmayın biz tasarımcılar insanları mutlu etmek ve daha güze bir dünyayı inşa etmek için varız. Esen kalın.

Sorularınızı aşağıdan yorum olarak ekleyebilir, mail adresimize gönderip yada facebook üzerinden mesaj atıp sorabilirsiniz. İyi Tercihler.

More from Yunus Furkan Ahlat
Enstalasyon Nedir?
Yerleştirme Sanatı olarak da bildiğimiz enstalasyon,  geleneksel sanat eserlerinden farklı olarak mekan...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir