Tasarımın Yapı Taşları: Tasarım Prensipleri ve Elemanları #001

Mimarlık zamanla mekânı eklemlemenin, gerçekliği biçimlendirmenin, rüyalar yaratmanın en basit aracıdır. Yarının mimarisi zaman ve mekân kavramlarının bugünkü kavranışını değiştirmenin bir aracı olacaktır. O, hem bir bilgi hem de eylem aracı haline gelecektir.(Ivan Chtcheglov)

Temel tasarım eğitimine başlarken hepimizin yaşadığı temel sorunlardan biridir tasarım prensipleri ve elemanları. İki boyut ve üç boyut algısı ile beraber öğrenmeye başladığımız tasarım sürecinde , tasarımın bu alt faktörleri aslında ciddi bir öneme sahiptir.Bu süreçte, konseptle beraber yoldaş olmaya başlar onlar bizlere .Çünkü; konsept tasarımınızın çekirdeği iken, prensipler ve elemanlar o çekirdeğe şekil ve yön veren faktörler konumundadır.Dolayısıyla her ne kadar kuvvetli bir tasarım fikriniz olsa dahi tasarımı güçlendiren ve öne çıkaran bu alt faktörlerin üzerinde durmanız ve değerlendirmeniz kaçınılmaz olacaktır.

1234

Tasarım prensipleri ve elemanları, hayatımızda tasarımın olduğu her noktada ve her meslek dalında geçerliliğini sürdürür.Bu faktörler, tasarımın analiz noktasında spesifik olarak değerlendirme yaparken dahi göz önünde bulundurmamız gereken noktalar olacaktır. Örneğin ,incelediğiniz çalışma bölgesindeki malzeme yapısı ,dokusu, renk uyumu, yapılaşma özelliklerinin nasıl gerçekleştiği, bu prensiplerden hangileriyle yapılaştığı.

Tasarım sürecinde bazen kendi kendinize ‘burada bir eksiklik var ama?’ dediğinizi duyuyor gibiyim. Evet, hepimiz tasarım süreci boyunca,bu ve benzeri sorularla kendi kendimize kritik vermeye çalıştık .Gözden kaçırdığımız şey ise bir bütünlük içinde düşünmemiz gereken bu tasarım faktörleridir.Tasarımınızdaki denge, ritimsel duygu, doluluk boşluk bütüncül yaklaşım,malzemeler ,renk kullanımı gibi birçok tasarım faktörü tasarımınızın giriş, gelişme ve sonuç kısmında yani süreç boyunca size rahat,kullanışlı ve başarılı  tasarımlar yapma noktasında öncülük edecektir. Bir yazar için kullandığı özgün dil ve üslubu nasıl ki onun iletişimdeki en önemli aracı ve ürününün yegane kaynağı ise, bir tasarımcı içinde bu faktörler tasarımcının seçimleriyle beraber ortaya çıkardığı üründeki kişisel üslubu, özgünlüğü sunan ve farklı kılan araçlardır.

Bu doğrultuda tasarım prensipleri ve elemanlarını alt başlıkları ile birlikte derledik .Geniş bir konu içeriğine sahip olan tasarımın bu faktörlerini ,detaylandırılmış ve örneklendirilmiş bir anlatım ile iki ayrı bölümde yayınlayacağız.Fakat ,herbiriniz farklı tasarım dallarında olabilirsiniz. Yani bir peyzaj mimari,iç mimar,mimar hatta web tasarımcı olarak bu faktörleri kendi meslek dalınızın getirileri ile beraber değerlendirmek en doğru yaklaşım olacaktır.

TEL

 

TPR

YAZININ DEVAMI İÇİN:

TASARIMIN YAPI TAŞLARI: TASARIM PRENSİPLERİ VE ELEMANLARI #002

Tasarımın yapı taşları dizisinde 2.bölüme tasarım elemanları ile devam ediyoruz. Çizgi, şekil, form, mekan, renk, doku, desen elemanlarından oluşan bu dizide elemanları, detaylandırılmış örneklerle kavramsal bir şekilde açıkladık.

 

More from Selvi Alpdündar
İnanç Tasavvurunun İnşası
Dini yapılar  inanç tasavvurunun temelinin inşa edildiği, inanç kodlarının işaretlendiği, inancın çevreye...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir