Archiprix Türkiye 2015

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere bu yıl 20.yıl kutlamaları ile birlikte düzenlenen ARCHIPRIX – Türkiye  2015’e katılım için başvurular başladı.

Ekran Resmi 2015-07-24 23.21.27

Türkiye’deki mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak özendirici ve yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve genç mimarları ve mimar adaylarını mesleki ortam içinde bir araya getirerek mimarlık üzerine düşünmeye ve tartışmaya yönlendiren ARCHIPRIX – Türkiye yarışmasında bugüne kadar yaklaşık 40 üniversiteden 1700’e yakın öğrenci diploma projelerini sergiledi ve bir araya geldi.

Hülya Yürekli, Şevki Vanlı, Ferhan Yürekli ve  Doğan Hasol tarafından kurulan ARCHIPRIX – Türkiye bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Serra’nın ana sponsorluğu ile, Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin tüm mimarlık okullarından katılım olması hedefleniyor.

2014–2015 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme projeleri ile katılabilinen Yarışmanın son başvuru tarihi 23 Ekim 2015 olarak belirlendi. Başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıklarından veya www.archiprixturkiye.org adresinden elde edilebilecek.

Katılan projelerin dijital olarak yollanacağı yarışmada panoların baskısı ARCHIPRIX-Türkiye tarafından yapılacak, posta ve baskı ücreti ödenmeyecek, panolar aynı malzeme ve eş kalite ile sunulacak.

Genç mimarların mesleğe ve mimarlık ortamının dinamizmine olan katkılarını ve farklı disiplinlerin mimarlık pratiğinin gelişimindeki etkisini vurgulamak üzere oluşan 2015 yılı Jürisi’nde, mimarlık ortamının farklı alanlarına katkılarıyla tanınan mimarlar Prof. Dr. Nur Çağlar, Brigitte Weber, Kerem Yazgan, Enis Öncüoğlu ve  Zaha Hadid Architects’ten Alexandros Kallegias yer alacak. Yedek Jüride Hilmi Güner ve geçen yılın birincilik ödülünü alan Oğul Can Öztunç bulunmakta.Yarışmanın  raportörü ise Mehmet Onur Yılmaz olacak. Dereceye giren projelerin sahiplerinin yanı sıra iki mimar adayı daha ödüllendirilecek. Üçüncü  kez verilecek olan “Sürdürülebilirlik” ödülünün seçiminde Sürdürülebilirlik Danışmanı Arif Künar jüriye destek olurken, Serra Özel Ödülü kapsamında bir yarışmacı uluslararası mimarlık ortamını yerinde görmek üzere “Hollanda Mimari Gezisi” kazanacak.

ARCHIPRIX – Türkiye 2015’in bir araya getireceği genç mimarlar, bu yıl ödüllerini, Aralık ayında Ankara’da düzenlenecek olan ödül töreninde alacaklar. Katılan tüm projeler kitap haline getirilecek. Ödül alan projeler ise YAPI Dergisinde yayımlanacak.

ÖDÜLLER

Serra Birincilik Ödülü : 5.000 TL

İkincilik Ödülü : 3.500 TL

Üçüncülük Ödülü : 2.500 TL

Mansiyon (3 adet eşdeğer)         : 2.000 TL (Her biri için)

Sürdürülebilirlik Ödülü              : 2.500 TL

Serra Özel Ödülü                            : Hollanda Mimari Gezisi

 

More from Selvi Alpdündar

Sedad Hakkı Eldem’in Türk Evi Üzerine Modernite Yorumu

“Mimarlık bahisleriyle yalnız mimarların değil, her münevverin ilgilenmesi lazımdır.Çünkü, unutmamak lâzımdır ki...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir