Of of Mekan Organizasyonuna bak!!

Adsız“Organizasyon sisteminde başarı için sistem büyük önem taşır. Sistemin oluşturulması ve işler hale getirilmesi başarı için temel yoldur.” Peter Senge

Yukarıda ki alıntımız dan anlaşıldığı üzere bugün ki konumuz organizasyon ama bizi ilgilendiren bir organizasyon çeşidi yaniiiiii -tahmin ettiğiniz üzere- mekan organizasyonu… çok şekil bir konudur he! Bir bakmışsınız ayağınızı kaydırıvermiş bu konu-bende oldu da- ve daha önemlisi tasarımınızı çıkmaza sokmuş olabilir. O zaman şu şarkıyı mırıldanmaya başlayabilirsiniz- Ben nerede yanlış yaptım, oluyorsun sandım ahey ahey 🙂 – O yüzden sistematik bir şekilde yapılmalı..

Organizasyon nereden geliyor nereye gidiyor onu bilmemiz gerekebilir. Organizasyon ; düzenleme, düzenlemek, tertip gibi anlamlara geliyor. Anlaşıldığı üzere mekan organizasyonu da mekanı düzenlemek- tasarım fikrine göre-  manasına gelebilir yani gelmeli bence hoş olur.

Nasıl yapicez biz bu mekan organizasyonunu yeaaa?? diyebilirsiniz işte orda ben ortaya çıkıyorum… Beni arıyorsunuz ve bende size yapıp gönderiyorum demeyi çok isterdim ama benimde projelerim var lütfen yani. Öncelikle elimize bir kağıt bir de kalem alalım. Kullanıcı profilini ve programı yazalım. Program derken mesela oturma odası, çizim odası( her evde olmalı bence) vs. gibi mekanları belirliyoruz. Sonra uyuyoruz uyku çok önemli hacı! 🙂 gerçekten sonrasına gelince diyagramlar çiziyoruz. O diyagramlar üzerinden mekan organizasyonu yapıyoruz. Bu kadar yani başka bir şey yapmaya gerek yok. Ama şunu yapmayın sakın he! Yaptığınız mekanın aksının sonunda tuvalet falan olmasın ben yaptım tepkiler falan hiç hoş değil.

Organizasyonu yaparken kim nasıl kullanacak ve tasarımını yaptığınız hacimi de düşünün derim. Mesela merkeziyetçi bir yapı tasarlıyorsunuz. Gidipte en önemli noktasına-merkezine- oraya koymamanız gereken bir şey koyup ta üzülmeyin. Sonra jüri de hocaya “Mekanım eskisi kadar masum değil hocam!” demeyin. Adamı harcarlar valla.

Eee gardaş başka ne yapak! derseniz ben kendimden örnek verebilirim. Mesela plan değilde kesit üzerinden mekanınızı düzenleyebilirsiniz çok iyi oluyo çok da güzel oluyo taam mı 🙂 merdivenler, rampalar ise bu işi güzelleştiren ayrı elemanlar bide galeri boşlukları var. Sonra da paneller, kapılar, duvarlar of anam of nasılda güzel olur… Sonra hocanız da bunun üzerine “bu mekan bi harika dostum” diyebilir-bana hiç denilmedi :(-Bunlar benim fikirlerim arkadaşlar ben yaptım olmadı neden olmuyor, yok kot farkları tutmuyor, kapı yerine pencere yaptım ordan girilmiyor, deyip de kulağımı çınlatmayın aşağıda ki yoruma bütün duygu ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz sansür yok he hadi yine iyisiniz.

Evet canlar..Bugün de benden bu kadar mekan organizasyonunu kısaca nasıl yapabiliriz onu anlatmaya çalıştım herhangi bir çıkmaza girerseniz bana ulaşabilirsiniz.

Hiç bir hakkı falan saklı değildir, hem hakkı da kim 🙂

Yazan: Yunus Furkan AHLAT

More from Yunus Furkan Ahlat
Renk Nedir? Renkler Nelerdir?
Yazımın ikinci bölümünde renklerin nasıl ayrıldığını ve bölümlere ayırarak inceleyeceğiz. Öncelikle renk...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir