Bağlam ve Tasarım

clem-blog-37.2-Ontario

Bir mimarlık okulunda veya herhangi bir tasarım odaklı fakültede karşınıza çıkacak ve tasarımınızı etkileyecek bir çok etken bulunmaktadır. Tasarım sürecinizde tasarımınızla birlikte onun içinde yer aldığı ‘Bağlam’ da tasarımınızı ciddi biçimde etkileyen bir faktördür.

Tek bir yapı kentsel ,kırsal ya da bir banliyö alanının küçük bir parçasıdır.Ve hiçbir zaman çevresinden izole bir şekilde deneyimlenemez. Bu nedenle çevresinden izole bir şekilde tasarlanamaz da. Bundan dolayı bağlam hakkında fikir sahibi olmak ve bağlamın tasarım sürecinde ne ifade ettiğini bilmek tasarım sürecimizde daha doğru bir yol almamızı sağlar.

Manzara,iklimsel etkenler,topoğrafya ve tarihsel çevre gibi birçok alt başlık bağlam kapsamı içinde yer alabilir.Bu fiziksel bileşenler dışında ayrıca yerin birde sosyal ,ekonomik siyasal ve kültürel bir bağlamı da vardır.

Sonuç olarak her tasarım çok özel bir bağlam içinde meydana gelir; bu bir yapı alanı ve çevresi de olabilir,sosyal ve sosyokültürel bir bağlamda.

 

Written By
More from Sedat Kaya
Tasarım Günlükleri Bir Yaşında!
Canlılar doğar, yaşar, ölür denir. İnsan tabi şartlarıyla bu döngüde yaptığı çeşitli...
Read More
Join the Conversation

1 Comment

  1. Avatarsays: daniel libeskind

    @sedat kaya oraya yazılanlar çok doğru yalnız o fotoğrafla olan ilişkisi nedir pek anlayamadım fotoğrafı iyi olarak mı örnek gösteriyorsunuz yoksa kötü olarak mı?

Leave a comment
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir